مطالب  مقالات تحلیلی


بهنگامی و نابهنگامی‌ سیاست اقتصادی در مصاحبه با دکتر صیدی - 1398/04/18

اگر به رژيم تحريم هاي آمريکا و روند آنها نگاه کنيم، مي بينيم که اکنون در اوج تحريم ها هستيم. زيرا آمريکا ديگر به موارد عجيبي مانند تحريم مقام معظم رهبري و وزير امور خارجه رو آورده و اين يعني ديگر دستش خالي است و چيز ديگري براي تحريم نمانده است.

متلاطم‌ترین سال تاریخ بورس؛ با جهش ۳۳۷۶واحدی شاخص، بازدهی سالانه سهام به ۸۳ درصد رسید - 1397/12/28

سال ?? را بايد متلاطم‌ترين سال بورس تهران طي تاريخ فعاليتش دانست.

روند ۸ ساله تلاطمات بورس - 1397/12/18

قياس بازدهي بازارهاي مختلف از جمله مباني تصميم‌گيري سرمايه‌گذاران در رابطه با مقصد بعدي نقدينگي است.

5 سکانس از بازار پایه؛ کدام بانک‌ها از بازار سهام خارج می‌شوند؟ - 1397/12/13

موضوع ادغام بانک‌هاي وابسته به ارگان‌هاي نظامي که مدتها مطرح بود، در مجمع عمومي بانک مرکزي توسط رئيس‌جمهور کليد خورد و بخشي از جزئيات آن طي چند روز گذشته اطلاع رساني شد.

دودی که به چشم همه می‌رود/ یادداشتی از دکتر فرخ قبادی - 1397/12/08

هيچ‌کس نمي‌تواند انکار کند که در دولت‌هاي آقاي روحاني، برخي از سياست‌هاي اقتصادي نسنجيده، خسارت‌هاي سنگيني به‌دنبال آورده است.

ریشه‌های تورم/ یادداشتی از حمید آذرمند - 1397/11/29

درک صحيح علل و ريشه‌هاي تورم از آن جهت مهم است که هر گونه درک نادرست نسبت به اين پديده، ممکن است منجر به اتخاذ سياست‌هاي غلط و پرهزينه براي اقتصاد کشور شود.

تخریب خلاق بانکداری فرسوده/ یادداشتی از نیما نامداری - 1397/11/10

اين روزها هشتمين همايش بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت توسط بانک مرکزي در حال برگزاري است.

آرامش اقتصادی/یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی - 1397/10/24

مهم‌ترين رکني که در حال حاضر مي‌تواند بازارها را آرام و چشم‌انداز اقتصادي را شفاف‌تر کند، نشان دادن دقيق راهي است که دولت براي وضعيت موجود انتخاب کرده است.

2 اثر بورسی قانون جدید سپرده؛ روند تغییرات نرخ سود کوتاه مدت و بلند مدت بررسی شد - 1397/10/10

در دو سال اخير، نرخ سود اوراق دولتي در بازار دچار تغييرات زيادي شده است و در دامنه ?? تا ??درصد در نوسان بوده است.

لزوم بومی سازی ابزارهای نوین مالی/ یادداشتی از دکتر حسن قاسمی - 1397/10/02

کمي بيش از يک دهه پيش تنها ابزارهاي مالي موجود در بازار سرمايه ايران فقط سهام و حق‌تقدم بودند، با تصويب قانون توسعه ابزارها و نهادهاي مالي تاحدودي زمينه قانوني لازم براي طراحي ابزارهاي جديد فراهم شد.

حذف EPS پس از یک سال!/ یادداشتی از مهندس علی زرکش - 1397/10/02

حدود يک سال پيش، سازمان بورس و اوراق بهادار با انتشار دستورالعملي جديد، حذف پيش­بيني سود (زيان) هر سهم (EPS ) را اعلام و از نهم دي­ماه 1396 اجرايي نمود اما، اين دستورالعمل با واکنش­هاي مثبت و منفي کم سابقه­اي از سوي اهالي بازار سرمايه همراه بود.

مثلث نفت، بودجه و صنایع بورسی - 1397/09/13

رشد مجدد قيمت نفت از جولاي ???? بعد از جلسه وزيران نفت اوپک و غير‌اوپک (موسوم به گروه وين)، درخصوص کاهش توليد، شروع شد.

بازار ارز به کدام سو خواهد رفت؟/ تحلیلی از دکتر سعید بیات - 1397/09/11

درخصوص وضعيت بازار ارز ايران در ماه‌هاي پاياني سال ????، بحث‌هاي متنوعي تاکنون مطرح شده است. عده‌اي معتقدند نرخ ارز بار ديگر در مسير صعودي قرار گرفته و آرامش نسبي حاکم بر بازار به زودي از دست خواهد رفت.

بهبود جریان های نقدی/ یادداشتی از عارفه روحانی - 1397/09/04

بطور کلي شرکت‌ها به منظور تأمين منابع مورد نياز جهت اجراي طرح‌هاي توسعه‌اي، اصلاح ساختار سرمايه و پاسخگويي به نياز نقدينگي خود، اقدام به افزايش سرمايه مي‌نمايند.

در هم تنیدگی نهادی/یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی - 1397/08/29

فرآيند سرراست و شسته رفته تصميم‌سازي اولين شرط لازم براي رسيدن به سياست‌هاي بهينه است. وقتي مسووليت نهادها در موارد مختلف با هم فصل مشترک داشته باشد، اين آغاز مشکل است.

یک درس از سازماندهى بازار‌ها/ یادداشتی از دکتر محمد طبیبیان - 1397/08/26

در خبر‌ها بود که سلطان سکه و دستيارش اعدام شده‌اند. در مورد اين محاکمه و جرم و مکافات مطالب چندانى مطرح نشد به جز اينکه جرم آنان «افساد فى‌الارض» بوده است. و معنى آن نيز ظاهرا فعاليت اين فرد و دستيارش در خريد و فروش سکه و ارز در حد وسيع است. يک مصاحبه هم از اين دو منتشر شده که در آن به نکاتي از کار خود اشاره مى‌کند.

مساله‌ای به نام غول نقدینگی؟ - 1397/08/23

در ? سال گذشته تدريجا و در يک سال اخير که تلاطم در بازار دارايي‌ها شدت گرفت، شايد يکي از پراستفاده‌ترين عبارات در محافل و نوشتارهاي اقتصادي رشد نقدينگي و هم‌خانواده‌هاي آن از قبيل غول نقدينگي، نقدينگي سرگردان و امثالهم بوده است. به‌طور مشخص، روي اين موضوع نيز بسيار تاکيد شده است که دولت يازدهم حجم نقدينگي سه برابر شده است.

بازار آتی ارز؛ ثبات‌ساز یا نوسان‌ساز؟/ یادداشتی از علی ابراهیم نژاد و مجید غنی‌پور - 1397/08/14

متن نمونه

رانت به مثابه ناکارآمدی/ یادداشتی از دکتر محمدحسین رحمتی - 1397/08/12

رانت بالاي قاچاق سوخت اين فرض اوليه را دامن مي‌زند که قاچاقچيان بنزين درآمد بالاتر و زندگي مرفه‌تري از ديگر ساکنان هر منطقه داشته باشند.

نرخ ارز و صادرات/ يادداشتي از حمید آذرمند - 1397/08/03

افزايش نرخ ارز تا چه حد مي‌تواند به افزايش صادرات و خروج از رکود کمک کند و آيا افزايش نرخ ارز به تنهايي مي‌تواند به توسعه صادرات کشور و دستيابي به بازارهاي جهاني منجر شود؟

سیاست ارزی و هزینه‌های معامله/ يادداشتي از دکتر حمید قنبری - 1397/08/02

يکي از کارکردهاي هر نظام حقوقي، کاهش هزينه‌هاي معامله است. منظور از هزينه‌هاي معامله، هزينه‌هايي است که طرفين معامله براي مذاکره درخصوص قرارداد، تدوين متن قرارداد و همچنين اجراي صحيح قرارداد متحمل مي‌شوند

تکرارهای بی‌پایان/ یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی - 1397/07/22

گاهي رصد تحولات اقتصادي ايران به‌دليل تکرار سياست‌هاي اشتباه، عذاب‌آور مي‌شود. اين خصيصه تکرار، به‌خصوص در عکس‌العمل‌هاي دولت به شوک‌هاي ارزي، پررنگ‌تر مي‌شود.

رشد سود سهام تحت تاثير رشد نرخ ارز/ يادداشتي از دکتر وحید زندیه - 1397/07/14

از جمله دلايل رشد بيش از 66 درصدي شاخص کل بورس طي نيمه اول سال جاري مي‌توان به انتظارات فعالان بازار از رشد سودآوري شرکت‌ها به‌ويژه در شرکت‌هاي صادرات محور و داراي تراز مثبت ارزي (متأثر از رشد نرخ ارز) و صنايعي که از رشد تورم انتظاري منتفع مي‌شوند (متأثر از رشد نرخ فروش محصولات) اشاره کرد.

آیا دولت پشت نوسان ارزی است؟/ یادداشتی از محمود امینی - 1397/07/14

در تاريخ معاصر، هيچ دولتي از افزايش نرخ ارز استقبال نکرده است و دولت دوازدهم نيز در اين خصوص متفاوت از دولت‌هاي گذشته نيست.

نئوليبرال‌تر از تاچر/ نگاهي با دوربين به اقتصاد ايران در گفت‌وگو با احمد سيف - 1397/07/02

در اينكه اقتصاد ايران بيمار است، نه فقط در ميان اهل دانش اقتصاد، بلكه نزد مردم عادي كوچه و خيابان اتفاق نظر وجود دارد، اما در آنكه علت يا علل اين بيماري چيست و چه دوا و درماني براي آن مي‌توان تجويز كرد، تشتت آرا وجود دارد.

10 فرمان سیاست‌گذاری/ یادداشتی از دکتر تیمور رحمانی - 1397/06/24

اقتصاد ايران در شرايط خطيري است و با وجود آنکه ممکن است رفتار بهينه ناشي از عدم امکان هماهنگي تصميم‌گيران انفرادي حکم کند هرکدام در اين شرايط به دنبال حداکثر‌سازي منافع و حداقل‌سازي زيان‌هاي خود باشيم و بي‌ثباتي بازارها نيز خوان گسترده‌اي فرا روي ما نهاده است که به منافع سرشاري به شکل عايدي سرمايه‌اي دست يابيم و فاصله ثروت خود از ديگران را بيفزاييم

بازار ثانویه ارز چه مقدار از نیازهای شرکت های بورسی را تأمین می کند؟ - 1397/06/23

پس از افزايش نرخ ارز در پايان سال ?? و ابتداي سال 97، دولت جهت ايجاد ثبات در بازار ارز اقدام به تک ­نرخي کردن ارز و محدوديت معاملات نقد در صرافي‌ها نمود.

فرصت از دست نرود!/ یادداشتی از دکتر پویا جبل عاملی - 1397/06/18

به‌نظر مي‌رسد سرعت وقايع اقتصادي کشور بيش از پيش‌بيني‌هاي رسمي باشد. اين اتفاقات به‌خصوص براي مردم دور از مرکز قدرت جغرافيايي و سياسي، بسي دردآورتر و غيرقابل تحمل‌تر شده است. آن شهروندي که در فلان شهر کوچک؛ فرسنگ‌ها دور از پايتخت است، کجا قادر بوده دسترسي به بازار ارز و طلا و بورس داشته باشد تا بتواند اندکي سرمايه ناچيز خود را حفظ کند؟

لنگر کشتی بازار ارز/ یادداشتی از دکتر سیدعلی مدنی‌زاده - 1397/06/17

کشتي براي آرام گرفتن کنار ساحل نيازمند لنگر است. مردم نيز براي انجام امور اقتصادي با آرامش به لنگر ذهني نياز دارند. به‌عبارت ديگر، رفتار قيمت‌گذاري اسمي آحاد مردم در بازارهاي مختلف مانند بازار ارز، اوراق، کالا، مسکن، خودرو و... نياز به لنگر اسمي دارد؛ يعني بتوانند براساس حداقل يک قيمت اسمي برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري کنند. مردم بايد باور داشته باشند که دولت خود را نسبت به چه چيزي متعهد مي‌داند.

هزینه‌های پیش روی بانک مرکزی/ یادداشتی از دکتر حسین توکلیان - 1397/06/11

فرض کنيد جمشيد فردي برجسته به لحاظ علمي باشد که قرار است به‌عنوان عضو هيات علمي در دانشگاهي به مدت ?? سال مشغول به کار شود. وي پس از يک سال کار در اين دانشگاه به دلايلي تصميم مي‌گيرد در دانشگاه ديگري مشغول به کار شود.

گام‌هایی برای بهبود سیاست ارزی/ يادداشتي از حميد آذرمند - 1397/06/06

متن نمونه

اهم انتظارات بازار سرمایه از بازار پول/ يادداشتي از دکتر امیر وفایی - 1397/06/04

مهمترين نقاط تلاقي بازار پول و سرمايه در دو موضوع مهم نرخ بهره و نرخ ارز خلاصه ميشود که مهمترين انتظارات بازار سرمايه از بازار پول در دو بخش به طور مجزا بررسي شده است.

بسته جدید ارزی بانک مرکزی و بازار سرمایه/ یادداشتی از دکتر سید رضا موسوی - 1397/06/03

نوسان نرخ ارز به مثابه متغيير کلان اقتصادي تمامي ارکان اقتصاد و نه صرفاً دو يا چند بخش را تحت تأثير قرار مي دهد.

بازار ارز و بحران ارزی/ یادداشتی از دکتر صالحی اصفهانی - 1397/05/20

آيا راه‌حل جلوگيري از بحران ارزي به‌کارگيري بازار آزاد براي ارز است؟ سال‌ها است که بسياري از اقتصاددانان به دولت توصيه مي‌کنند نرخ ارز را به ساز و کار بازار واگذارد و ميزان مشخصي از درآمد ارزي‌اش را از آن طريق به فروش برساند و اگر نگران تلاطم قيمت کالاهاي اساسي براي مصرف‌کننده کم درآمد است، از طريق يارانه نقدي يا يک صندوق نوسان‌گير قيمت به آن هدف برسد.

سیاست‌گذاری پولی و نرخ سود/ يادداشتي از دکتر محمد امیدی‌نژاد - 1397/05/08

دانشگاهيان و حرفه‌اي‌هاي صنعت مالي تمايل کمتري به کالبدشکافي موضوع نرخ سود و نقد و بررسي آثار درک ناصحيح اين نرخ بر عملکرد سيستم مالي کشور دارند.

12 حفره در سیاست‌گذاری ارزی/ يادداشتي از محسن جلال پور - 1397/04/30

«هر کس مرتکب يک اشتباه شود و براي آن هزار دليل بياورد، مرتکب هزار و يک اشتباه شده است.»

جنگ اقتصادی؛ استراتژی و تاکتیک/ یادداشتی از دکتر موسی غنی‌نژاد - 1397/04/24

متن نمونه

ارزپاشی و پول‌پاشی/ یادداشتی دکتر موسی غنی‌نژاد - 1397/03/20

گزارش‌هاي مسوولان دولتي نشان مي‌دهد که درخواست ثبت‌سفارش براي واردات کالا در دو ماه اخير به‌شدت و به گونه نامتعارفي بالا رفته است. تجربه عملکرد اقتصادي نزديک به نيم قرن اخير در ايران حکايت از رابطه تنگاتنگ و بسيار زيانبار پول‌پاشي و ارزپاشي دارد که دومي معمولا به‌دنبال اولي و در مقام تالي «ناگزير» آن از منظر سياست‌گذاران صورت مي‌گيرد.

زمانی برای اصلاحات اقتصادی/ سرمقاله تازه ترین شماره مجله «وخارزم» - 1397/02/31

سرانجام دونالد ترامپ، پس از گذشت يک سال و نيم از آغاز به کارش در کاخ سفيد، خروج آمريکا از برجام را اعلام کرد. اين خروج اگرچه با هدف ايجاد فشار سياسي و اختلال در اقتصاد ايران انجام شد، اما براي آمريکا بدون هزينه نيست؛

نرخ ارز و جزئیات فراموش‌شده - 1397/02/29

بسيار شنيده مي‌شود که افزايش نرخ ارز، «دست در جيب مردم کردن توسط دولت است» يا مثلا «دزدي قانوني دولت از مردم است». اين‌گونه تحليل افزايش نرخ ارز، جزئيات اقتصادي مهمي را از قلم مي‌اندازد که پرداختن به آنها هدف اين نوشته است.

استراتژی ارزی بدون برجام/ یادداشتی از دکتر پویا جبل‌عاملی - 1397/02/23

خروج آمريکا از برجام با احتمال کاهش درآمدهاي ارزي کشور همراه است. سياست ارزي مطلوب بايد بر مبناي اين سناريو طراحي شود.

اخذ تضامین بانکی از اروپا/ یادداشتی از دکترمحمدهاشم بت‌شکن - 1397/02/22

تحريم‌هاي ظالمانه عليه کشور به بهانه برنامه صلح‌آميز هسته‌اي نشان داد که چگونه مي‌توان با ايجاد اجماع جهاني و استفاده از ظرفيت پيچيده و يکپارچه نظام مالي-بانکي جهان، صحنه جنگ ديپلماسي را به نبرد تمام عيار اقتصادي تبديل کرد

فرصت تاریخی برای برجام بدون آمریکا/ یادداشتی از مهدی نصرتی - 1397/02/19

بديهي است که هدف اصلي ترامپ و دولت آمريکا از بازي‌هاي برجامي، بي‌ثبات‌سازي اقتصاد ايران و نگه داشتن کشور در وضعيت بلاتکليف است.

دلار، ملاک تعیین قیمت یورو/ یادداشتي از مرتضی سامی - 1397/02/17

فشارهاي سياسي آمريکا در برهه‌هايي بعد از انقلاب موجب ايجاد تفکر کمرنگ کردن نقش دلار در اقتصاد ملي و معاملات بين‌المللي کشورمان شد. اما با گذشت زمان و فروکش کردن موج تحريم‌ها و فشارها، ديد مذکور به فراموشي رفت و يا رنگ کمرنگي يافت.

بازار سرمایه و ريسك هاي سال 97 - 1397/02/01

سال 97 در شرايطي آغاز شد كه سايه ريسك هاي «ترامپ»، «تحولات منطقه اي» و «نرخ ارز» بيش از پيش بر سر اقتصاد ايران سنگيني مي كند. در همين حال، مي توان از نامگذاري هوشمندانه سال 97 به نام سال «حمايت از كالاي ايراني» و همچنين موفقيت دولت در دستيابي به سياستي واحد در قبال مساله ارز به عنوان نقاط قوت و ظرفيت هاي قابل اتكا براي توليد پادزهر سه ريسك يادشده نام برد.

چند نکته قابل‌تامل ارزی/ یادداشتی از دکتر محمدمهدی بهکیش - 1397/01/29

دولت در چند روز گذشته تصميماتي در زمينه ارز گرفته که براساس اطلاعاتي که مطرح شده، ‌توجيه آنها ساده به‌نظر نمي‌رسد. با مرور سريعي در تاريخ اقتصادي چند دهه گذشته اعم از قبل يا بعد از انقلاب نمي‌توان مورد موفقيت‌آميزي يافت که دولت بتواند توزيع ارز را به‌صورت کامل در دست گيرد.

لطفا دوباره فیل هوا نکنید/ یادداشتی از محسن جلال پور - 1397/01/26

تصميم جديد دولت براي نحوه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، تجار و بازرگانان کشور را نگران کرده است. اين مصوبه چيزي نيست جز بيرون آوردن غول «پيمان‌سپاري ارزي» از کوزه سياست‌گذاري. غولي که اوايل دهه ?? به زحمت به درون کوزه بازگردانده شد، با مصوبه اخير دولت ممکن است دوباره خارج شود.

ریشه‌های بی‌ثباتی ارز/ یادداشتی از رئیس سابق کانون صرافان - 1397/01/22

طي هفته‌هاي گذشته بار ديگر قيمت ارز در بازار با نوسانات افزايشي روبه‌رو شده و در اين حال رسانه‌ها بار ديگر هجوم و حمله خود را به مديران اقتصاد کشور آغاز کرده‌اند و البته ايرادي که مي‌گيرند بيشتر انتقاد از افزايش نرخ ارز است.کمتر کسي از نحوه توزيع و رانتي که در بازار ارز ايجاد شده گله مي‌کند و کسي سوال نمي‌کند دلايل اصلي اين نوسانات چيست و چرا آن علل و عوامل رفع نمي‌شود؟

پل ارتباطی بازار پول و ارز - 1397/01/20

کارشناسان معتقدند در سال‌هاي گذشته بانک مرکزي از دو ابزار تغيير نرخ سود بانکي و تزريق ارز، براي کنترل نرخ ارز استفاده کرده است؛ اما مي‌توان با بهره‌گيري از روش‌هاي نوين شرايط مطلوب را در بازارها ايجاد کرد و در اين خصوص مي‌توان از توسعه بازار بدهي بهره جست.

پیامدهای ارزی کاهش نرخ سود/ یادداشتی از دکتر تیمور رحمانی - 1396/11/24

در ماه‌هاي اخير، نرخ ارز طي چند مرحله افزايش قابل توجهي را تجربه کرده است و با وجود تلاش قابل توجه بانک مرکزي و وعده‌هاي زياد براي کنترل و در مواردي کاهش نرخ ارز اين فشار براي افزايش نرخ ارز همچنان پابرجا است. در اين خصوص چند پرسش مطرح است.

  از صفحه : 1 تا 4  1 - 2 - 3 - 4 -  


دسترسی سریع

سهامداران

درباره خوارزمی

:: آخرین صورت وضعیت پورتفوی
:: اطلاعات روزانه سهام :: پورتال سهامداران :: صندوق سرمایه گذاری :: تاریخچه شرکت :: ساختار سازمانی :: منشور اخلاقی :: شرکت های وابسته :: ترکیب سهامداران
Tel : 021 - 66485908                 Fax : 021 - 66485854
www.kharazmi.ir                               info@kharazmi.ir
تمامی حقوق متعلق است به شرکت سرمایه گذاری خوارزمی
طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط پـارس فنـاوران